Tel. 74 8 31 35 46
E-mail: sp9_dzierzoniow@wp.pl
Adres: 58-200 Dzierżoniów, ul. Kopernika 7

Poznajemy zawód lekarza...
24 listopada odbyło się spotkanie z lekarzem Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie panią doktor Joanną Urban, w ramach projektu Erasmus+ Young Scientists Discover the World.
Celem spotkania było poznanie przez uczniów  ścieżki edukacyjno–zawodowej do uzyskania zawodu lekarza a także specyfiki pracy lekarza. Pani doktor uświadomiła młodzieży, że osoby które chcą zostać lekarzami o karierze powinny zacząć myśleć już w szkole podstawowej, następnie trzeba wybrać szkołę średnią o profilu biologiczno- chemicznym . Podczas spotkania młodzież dowiedziała się, że  droga wiodącej do uzyskania zawodu lekarza to ukończenie sześcioletnich jednolitych studiów wyższych na uczelni medycznej
i uzyskanie dyplomu lekarza medycyny. Aby w pełni pracować w zawodzie lekarza, po ukończeniu medycyny trzeba odbyć roczny staż i zdać egzamin państwowy, tzw. LEP (Lekarski Egzamin Państwowy). Kolejnym krokiem jest wybór interesującej specjalizacji, należy wysłać wniosek o rozpoczęcie specjalizacji do Centrum Zdrowia Publicznego, odbyć rozmowę kwalifikacyjną i  szkolenie specjalizacyjne, które trwa od 2 do 6 lat. Spotkanie z lekarzem wzbudziło ogromne zainteresowanie. Uczniowie zadawali pytania dotyczące  pracy w szpitalu, predyspozycji jakie należy posiadać wykonując ten zawód, a także trudności jakie napotyka się w tym zawodzie. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że wśród cech i umiejętności jakie powinni posiadać chcąc zostać lekarzem jest: sumienność, pracowitość, dokładność, odpowiedzialność. Pani doktor podkreśliła, że kocha swój zawód, a największą satysfakcję przynosi jej kontakt z pacjentami. Pani doktor Joanna Urban to nie tylko profesjonalny lekarz ale również bardzo ciepły i empatyczny człowiek. Dlatego też zajęcia wszystkim bardzo przypadły do gustu - być może wśród uczestników  spotkania "dojrzewa" przyszły lekarz...
Marta Sawic
 pani doktor Joanna Urban wyjaśnia uczniom jak uzyskać zawód lekarza oraz opowiada o pracy lekarzauczennica trzyma kwiatki, stoi przed panią i dziękuje za wizytęuczniowie siedzą w ławkach, pani doktor stoi przy tablicy, uczniowie rozmawiają z panią
 
We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.