Tel. 74 8 31 35 46
E-mail: sp9_dzierzoniow@wp.pl
Adres: 58-200 Dzierżoniów, ul. Kopernika 7

W minioną sobotę 16.10.2021 r. grupa uczniów z klas 1b, 2a i 2b uczestniczyła w kolejnej wycieczce w ramach zajęć pn. „W sobotę nie ma nas w domu”. Tym razem celem naszego wyjazdu była atrakcja turystyczna Kotliny Kłodzkiej- Szlak Ginących Zawodów w Pstrążnej koło Kudowy Zdrój. Gospodarstwo składające się z kilku drewnianych chat, wiatraka-koźlaka z 1886 roku stanowi szlak, na którym można zapoznać się z ginącymi zawodami, takimi jak: garncarstwo, tkactwo, kowalstwo oraz piekarstwo tradycyjne. Dzieci poza tym miały możliwość obejrzenia ekspozycji strojów ludowych oraz dawnych narzędzi gospodarstwa domowego. Wizyta w pracowni garncarskiej była niezapomnianym przeżyciem. Ciekawostki a następnie pokaz tworzenia wazonu na kole garncarskim wprawił dzieci w zachwyt, każdy wykonał własnoręcznie miseczkę na pamiątkę wizyty. Następną atrakcją był pokaz kowalstwa w kuźni, gdzie Kowal przy użyciu swoich narzędzi wykuł przy nas podkowę a Pani Przewodnik przytoczyła krótką historię zapomnianego zawodu. W domu chleba obejrzeliśmy piec opalany drewnem, w którym do dzisiaj wypiekany jest pyszny chleb według specjalnej receptury. Mogliśmy zasmakować pajdy prawdziwego, tego chleba z ręcznie wyrabianym masłem. Pychaaaa!
Dzieciom podczas zabawy na wiejskim podwórku towarzyszył ciągle koziołek Lucuś oraz wiejskie ptactwo: bażanty, kurki, koguty. Jelenie, które jedzą z ręki, lamy i alpaki to tylko niektórzy mieszkańcy mini- zoo, których mieliśmy okazję pogłaskać, przytulić lub nakarmić. Na koniec upiekliśmy kiełbaski na ognisku i pełni wrażeń wróciliśmy do Dzierżoniowa.
Następna sobota mile spędzona w atrakcyjny i aktywny sposób !!!!
Relacja poniżej:

Troje dzieci stoi przy ognisku i smaży kiełbaski na kijach.Dziewczynka kuca koło kozy.Dzieci stoją przy ognisku.Dziewczynka kręci kołem garncarskim.Dziewczynka siedzi i patrzy na krosno tkackie.Dziewczynka przytula się do kozy.Dzieci siedzą na ławkach i słuchają, wszystkie patrzą w jedną stronę.Dwóch uśmiechniętych chłopców w fartuchach.Chłopiec na kole garncarskim robi małą miseczkę.Dwie miseczki w paski zrobione przez dzieci.Dziewczynka kręci na kole garncarskim miseczkę.Dziewczynka kręci na kole garncarskim miseczkę.Dziewczynka kręci na kole garncarskim miseczkę.Dzieci patrzą na pana, który wykonuje naczynie na kole garncarskim.Dziewczynka kręci na kole garncarskim miseczkę.Dziewczynka kręci na kole garncarskim miseczkę. wkoło stoją dzieci, które obserwują co ona robi.Dziewczynka kręci na kole garncarskim miseczkę.Z daleka widać jak dzieci obserwują mężczyznę, który wykonuje naczynie na kole garncarskim.

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.