Tel. 74 8 31 35 46
E-mail: sp9_dzierzoniow@wp.pl
Adres: 58-200 Dzierżoniów, ul. Kopernika 7

SZÓSTY ROK REALIZUJEMY W SZKOLE PROJEKT:

„ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM”.

Jest to projekt realizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, skierowany do dzieci z klas I-III. Ma on charakter ogólnopolski, powstał w odpowiedzi na coraz większy
problem, jakim jest nadwaga i otyłość pojawiające się już wśród dzieci w młodszym wieku szkolnym. W ciągu ostatnich 20 lat liczba dzieci dotkniętych otyłością lub nadwagą wzrosła trzykrotnie. Ale my wiemy, że można to zmienić jeśli wskażemy dzieciom i ich rodzicom przewagę warzyw i owoców nad słodyczami. A zatem celem naszych wszystkich działań w ramach projektu jest wykształcenie u dzieci postaw prozdrowotnych, poprzez uczenie zasad zdrowego odżywiania oraz przekazywanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. Poza tym uświadomienie związku pomiędzy żywieniem, a występowaniem wielu chorób i dolegliwości oraz podkreślenie roli codziennej aktywności fizycznej w
profilaktyce zdrowotnej. Zamysłem jest także kształcenie rodziców jako osób, od których zależy całokształt stylu życia rodziny i przekonanie ich, że warto zadbać o zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną rodziny.

W ramach projektu w październiku przeprowadzono lekcje pt. „Co należy jeść aby być zdrowym?” na których nauczyciele starali się uświadomić dzieciom zależności pomiędzy sposobem ich odżywiania a stanem zdrowia. W trakcie lekcji dzieci dowiedziały się co należy jeść, a czego unikać. Uczyły się również odpowiedzialności za własne zdrowie. Poza tym lekcje miały również zachęcić uczniów do zmiany złych nawyków żywieniowych. Jednym z zadań było ułożenie zdrowego jadłospisu na cały dzień. Warzywa i owoce, jako najbardziej pożądany składnik codziennej diety dziecka, stały się materiałem wykorzystanym do stworzenia na zajęciach plastyczno- technicznych "Cudaków owocowo-warzywnych". Uczniowie udowodnili, że warzywa i owoce są nie tylko bogatym źródłem witamin, ale dostarczają także mnóstwo świetnej zabawy. Dzieci wyczarowały z nich piękne prace w postaci ludzików i zwierzątek, które swoją oryginalnością zachwyciły zarówno kolegów jak i nauczycieli. Relacja z naszych prozdrowotnych działań w październiku w relacji poniżej.

ludziki zrobione przez uczniów z owocówuczennica w czarnej bluzce, jest uśmiechnięta, trzyma w rekach jeża zrobionego z owocówuczeń trzyma w rękach jeża z gruszki i winogronuczeń w czarnej bluzce, ma okulary, robi ludzika z owocówUczeń trzyma w rękach, jeża, którego zrobił z gruszki i borówekNa parapecie stoją kolorowe ludziki zrobione przez dzieci z warzyw i owoców.Chłopiec w zielonej bluzce stoi koło ludzika zrobionego przez siebie. Ludzik ma brzuch z jabłka, głowę z moreli, nogi z długich pomidorów, ręce z ogórków.Na tablicy jest napis: śniadanie to bardzo ważny posiłek, bo daje nam siłę na resztę dnia.Cztery uczennice siedzą tyłem, wycinają coś z papieru. Na tablicy wyświetlone są kolejne kroki wykonywania pracy.Ludzik z dyni, ma włosy z brukselki, ręce z marchewek, nos z pomidora i usta z plasterka paprykiśniadaniówka ucznia z pokrojonymi gruszkami i jabłkamizając zrobiony z ziemniaka, ma uszy z marchewki, nóżki z widelczyków drewnianych, namalowane oczykolorowe ludziki z warzyw i owoców, z dyni, z ziemniaka, z bananaśniadaniówka ucznia ze zdrowym śniadaniem, bułka, orzeszki, suszone jabłka, pomidorkiludzik z warzyw, brzuch i głowę ma z ziemniaka, ręce z marchewki, nogi z pietruszkiludziki, jeden zrobiony z kiwi, drugi z jabłkakolorowe ludziki z warzyw i owoców, na pierwszym planie jest ludzik, który ma brzuch z ananasa, głowę z selera, oczy z plasterków marchewki, nos z pietruszkiKarta pracy ucznia - co jeść, żeby być zdrowym; jejecznica ze szczypiorkiem, chleb razowy z twarogiem, zupa krem z dyni z gotowanymi ziemniakami i surówką, , owoce i warzywa, kanapka z pomidorem, ogórkiem, serem i szynkądwadzieścioro dzieci trzyma w rękach swoje ludziki z warzyw i owocówkolorowe stworki z warzyw i owoców i kartka: warzywno - owocowe stworki wykonane przez klasę 3ckarta pracy ucznia - co należy jeść, żeby być zdrowym; śniadanie - owsianka na mleku z owocami i orzechami, II śniadanie - kanapka z szynką, sałatą, ogórkiem i pomidorem, obiad - zupa pomidorowa, ryż z kurczakiem, podwieczorek - koktajl owocowy, kolacja - esto szpinakowekolorowe ludziki z warzyw i owoców, jeż z ziemniaka z kolcami z wykałaczek, ludzik z cukinii smok z ogórka, oczy ma z winogron, a grzbiet z brokułów, wąż z winogronludzik z ananasa, głowę ma z pomarańczy i włosy z liści ananasagrupa dzieci trzymająca ręce do góry, a w rękach swoje ludziki warzywno- owocowegrupa dzieci siedzi przed ławką, część osób stoi obok ławki, a na ławce leżą ich prace - kolorowe ludziki z warzyw i owocówludzik, który ma brzuch z jabłka, ręce z winogron, nogi z wykałaczek, na jabłku są winogrona i kawałki bananakolorowe ludziki, na pierwszym planie ludzik w kształcie bałwana, nogi i brzuch ma z jabłek, głowę z ziemniaka, drugi brzuch z cukinii i głowę z cebuli.

We use cookies

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.