2 listopada 2022 roku uczniowie z naszej szkoły w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” wyjechali na trzydniową wycieczkę do Torunia.
Celem wyżej wymienionego programu jest wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego oraz poznanie dziedzictwa narodowego i kulturowego, a także popularyzacja osiągnięć nauki.
Toruń przywitał naszą grupę piękną, słoneczną pogodą. O wspaniały nastrój i dobry humor zadbała również Pani przewodnik, z którą spacerowaliśmy po tym zabytkowym mieście. Pani przewodnik w sposób niezwykle interesujący przedstawiła fakty historyczne związane z Toruniem, które przeplatała barwnymi toruńskimi legendami.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie uczniowie zobaczyli tematyczne ciekawe wystawy. Poznali historię pierników i egzotyczne przyprawy używane do ich wypieków. Mieli okazję brać udział w warsztatach, podczas których samodzielnie wyrabiali pierniczki o różnych kształtach.
W następym dniu naszej wyprawy uczniowie mieli szczęście przekroczyć progi domu naszego patrona - Mikołaja Kopernika. Dzięki wspaniale prowadzonym warsztatom edukacyjnym, uczniowie rozszerzyli swoją wiedzę na temat życia, działalności i osiągnięć Mikołaja Kopernika. Poznali również zwyczaje i atmosferę epoki, w której żył nasz patron.
Planetarium to kolejny bardzo interesujący punkt naszej wycieczki. Uczniowie mieli możliwość obejrzeć spektakl pt. „Wirująca Ziemia”. Mogli zobaczyć najważniejsze gwiazdozbiory, przyswoić podstawowe wiadomości związane z ruchem wirowym oraz obiegowym Ziemi, zjawiska dnia i nocy oraz następstwa pór roku. Zobaczyli również jak wygląda niebo i jak zmienia się układ gwiazdozbiorów w ciągu roku oraz jaką rolę pełni Gwiazda Polarna.
Kolejnym punktem naszej wycieczki był Staromiejski Ratusz. Dzisiaj znajduje się tam muzeum okręgowe, w którym uczniowie mieli możliwość zobaczyć rzeźby z okresu średniowiecza. Tam też uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych pt. „Kostiumologia Gotycka”. W trakcie tych zajęć uczniowie poznali stroje m.in. bogatych kupców, stroje kobiet, a chętni uczniowie mogli się ubrać w stroje z tego okresu i poczuć atmosferę tamtych lat.
Ostatnim punktem naszej wyprawy był trzygodzinny pobyt w Centrum Nowoczesności „Młyn wiedzy”.
Na kolejnych piętrach uczniowie mogli wykonywać różne doświadczenia m.in. fizyczne, biologiczne itd.
Mogli bawić się atrakcjami, które są dostępne w „Młynie Wiedzy”. Mogli poznać bieg rzeki Wisły oraz bogactwo flory i fauny tej rzeki. Mogli wejść na statek piracki. Nauczyć się węzłów żeglarskich itd. Na kolejnych piętrach mieli okazję poznać różne zjawiska fizyczne, optyczne i inne. Mieli okazję budować różne konstrukcje co dostarczało dzieciom wiele radości.
Trzy godziny minęły w mgnieniu oka.
Koniecznie trzeba dodać, że nocleg i wyżywienie były po prostu znakomite.
Był też czas na zakup pamiątek i toruńskich pierników.
Był też czas na wieczorny spacer. To była wspaniała wycieczka.